Λίγα λόγια για το Δύστο
ΓΕΝΙΚΑ: |
Με τις πολλές φυσικές ομορφιές και τον ανέγγιχτο φυσικό πλούτο προσφέρεται ιδιαίτερα για τους λάτρεις του εναλλακτικού τουρισμού. Οι φυσιολάτρες θα τον λατρέψουν και θα χαρούν τις αμέτρητες ώρες περιπάτων σε πανέμορφα τοπία και παρατήρησης σπάνιων υδρόβιων πουλιών στον υγρότοπο της Λίμνης Δύστος. Η λίμνη χάρη στο ευαίσθητο οικοσύστημα της .Όπως και ότι αποτελεί βασικό μεταναστευτικό σταθμό ορνιθοπανίδας, είναι ενταγμένη στο δίκτυο ΦΥΣΗ 2000. |
ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ: |
Τα Κριεζά, από τα οποία έλκει το όνομά του ο οπλαρχηγός Νικόλαος Κριεζώτης.Η ιστορία της περιοχής χάνεται στα βάθη των αιώνων. Σημαντικά ευρήματα υποδηλώνουν συνεχή κατοίκηση από την νεολιθική εποχή. |
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ: |
|
ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΕΤΡΑ: |
Από τις πιο όμορφες και καθαρές παραλίες της Νότιας Εύβοιας είναι αυτή των Πετριών, Φρυνιακού,Αγίων Αποστόλων, Πόρτο Μπούφαλο, Αγίου Δημητρίου καθώς και των Ζαράκων. Οι παραλίες χαρακτηρίζονται από όμορφα, καταγάλανα και καθαρά νερά . |